2021 Meselelerimizle Tanış, Çözümün Parçası Ol

Arbor Impact olarak ”Dünyayı ben mi kurtaracağım?” sorusuna ”Evet, sen, ben biz, hepimiz, hep birlikte kurtaracağız” diyor ve her yıl bizi harekete geçiren mesele alanlarımızı belirliyoruz. Sürdürülebilirliğe bütüncül bakış açısıyla yaklaşarak seçtiğimiz 2021 sorumluluk alanlarımız 4 temel başlıktan oluşuyor:

1- Gençlerin Güçlenmesi

MEB verilerine göre Türkiye’de ortalama 5 milyon lise öğrencisi var. Araştırmalar gençlerin kendilerini güçlendirmek için öncelikli gördükleri gelişim alanının eğitim olduğunu gösteriyor. Ancak rapor sonuçları gösteriyor ki gençler, aldıkları örgün eğitimi kendilerini gerçekleştirmekte yeterli bulmuyor, iyi bir eğitim ve kariyer için yurt dışına gitmeyi arzuluyorlar. Gençler arasında artan mutsuzluk oranları ve beyin göçü, bir fidanın ormanda yarattığı etkiyi toplumda yaratmak isteyen Arbor Impact’i harekete geçirdi. Arbor Impact’in tasarladığı ve pilotladığı Circle Up programı, liseli gençlerin sosyal girişimcilik aracılığıyla kendilerini keşfetmelerini ve yeni yetkinlikler kazanarak güçlenmelerini sağlıyor.

Sosyal meselelere duyarlı, özgüveni yüksek gençlerle sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için Circle Up programını siz de destekleyin!

2-İklim Değişikliği ile Mücadelede Orman Etkisi

Ormanlar, bizi doğal afetlere ve kirlilik, kuraklık gibi pek çok felakete karşı koruyan nefes kaynağımız. Orman kaybımızın hızla ve durmaksızın artması hem ülkemiz hem de dünyamız için ne yazık ki büyük bir risk oluşturuyor. WWF’in bir araştırmasına göre koronavirüs döneminde de  ağaç kaybı durmadı ve tam %150 arttı. Arbor olarak bu yıl orman kaybını ana meselelerimizden biri olarak seçtik ve Ecording işbirliğimiz ile insan elinin ulaşamadığı yerleri ağaçlandırmaya destek olmaya ”Biz de varız” dedik.

Kendimize ve dünyaya iyi gelmek üzere bazen çok basit adımlar atarak önemli kazançlar sağlayabiliyoruz. Mesela tek bir tohum topu atışı ile pek çok canlıya yuva olan, ürettikleriyle tüm besin zincirini besleyen ve iklim değişikliyle mücadele eden bir ekosistem oluşturmamız mümkün.

Gelin siz de Ecording ile başlattığımız iklim mücadelesine destek verin, doğa dostu kahraman olun!

3- Hayvan Refahı

Hayvan refahı endüstriyel hayvancılıkta tanınmayan imkanların makul şartlar ölçüsünde sağlanmasını, hayvanların yaşam hakkına saygı duyularak üretimin gerçekleştirilmesini amaçlar. Kafeste yetişen ve büyüyen hayvanların kafes dışında bir yaşam alanı olmadığı için bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar yaşadığı görülmektedir. Kafessiz Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğimiz kapsamında hayvanların daha özgür ve yaşanabilir ortamlarda yetişmesini hayal ediyor ve bunun için harekete geçiyoruz.

Kendimize ve dünyaya iyi gelmek için hayvan refahını destekliyoruz. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, gelin hayvan dostu kahraman olun!

4- Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Arbor Impact olarak kurumlara en fazla danışmanlık verdiğimiz alanlardan biri olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunu DNA’mıza işledik. Attığımız her adımda, tasarladığımız her projede, çıktığımız her yolda göz ettiğimiz kadınların güçlenmesi meselesini şimdi kadın girişimcilere verdiğimiz destek programı ile yeni bir seviyeye taşıdık. ”Dünyayı Ben Mi Kurtaracağım” kitabımızın öğretilerini ve fayda yaratma misyonunu sürekli hatırlamak, yanımızda taşımak ve gündelik kahramanlar olmak için yarattığı ürünler kadın girişimciler tarafından üretiliyor ve eşitlik projelerimizi destekliyor.

Eşitlik ve kapsayıcılık benim olmazsa olmaz değerlerim diyorsan, hadi sen de bu meselemizin çözümünün bir parçası ol!