Kitap

#dünyayıbenmikurtaracağım

DÜNYAYI BEN Mİ KURTARACAĞIM : SOSYAL ETKİ PUSULASI

 

Etrafımızdaki kimseyi değiştiremeyiz, eğer bir değişim istiyorsak başlatabileceğimiz tek bir adres var, o da kendimiziz. Değiştirmemiz gereken koca bir de dünya var. Bu dünya aslında çok güzel, ama bizim onu kullanma biçimimizle ilgili birtakım sorunlar var. Bu sorunlar büyüdükçe hepimizi içine alıyor. Nasıl mı? Anlatayım.

Bu sorunların çoğu doğrusal olarak kurduğumuz sistemde, her şeyi iki eksene sığdırmak için delicesine çaba sarf etmemizden kaynaklanıyor. Kendimize sürekli artan bir baskı kurup yetişme uğruna başka her şeyi unuttuğumuz bu sistemde iki eksen var sadece: zaman ve para. Sanki iki eksenli bir dünyadayız! Başka boyutlar ve başka renkler yokmuş gibi beyaz bir kâğıtta siyah çizgilerin hep yukarı yönelmesini isteyerek yaşamaya çalışıyoruz. Para artsın ve zaman geçsin.

Sonra bir gün bakıyoruz ki, gündemimize başka bir eğri gelmiş, örneğin, bir virüs bulaşmış tüm dünyaya, biz yetişkinlerden başka canlılara –meyveye sebzeye, kurda kuşa, çocuklara– zarar vermiyor. Ve işte bu noktada oturup düşünmeliyiz şimdi.

Bu hafif durma bir ara ayar dönemi çünkü. Dünyanın insan müdahalesi olmadan işleyen döngüsü içindeki yerimiz tüketen mi, yaşatan mı olacak? Sistemleri nasıl tasarlayacağız? Neyi, nasıl düzeltmekle işe başlayacağız? Korku senaryolarını, komplo teorilerini, kıyasıya rekabetleri, birinden alıp yoluna devam etmeler, başkalarını sorumlu tutmalar dönemini geride bırakalım artık.

Pandemi sonrası dönemde bizi bekleyen ve belki de bizi zorladığında şifrelerini çözeceğimiz yeni bir yaşam biçimi beliriyor. Hazır durmaya başlamışken birinci bölümde önerdiğimiz yolculukla kendimizden ve kendi ihtiyaçlarımızdan başlayarak bireyselleşmeyi deneyimleme daveti açıyor kitabımız. Sonraki bölümlerde de gündelik olağan bir kahraman olarak hem kendimize hem de etrafımızdaki her şeye iyi olan döngüleri nasıl kurgulayabileceğimizi göreceğiz. Nasıl sistemler kurmalıyız ki biz insan türü kendimizle birlikte diğer canlı ve cansız tüm varlıkları daha iyi ağırlayalım?

**

Doğan Kitabevi tarafından yayınlanan kitabımıza tüm kitapevlerinin mağaza ve internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

TANITIM:

ASLIHAN GÜNDÜZ

TANITIM:

MAG FOR HER

RÖPORTAJ:

MÜMKÜN DERGİ

RÖPORTAJ:

DÜNYA KİTAP