22 yaşında yeni mezun bir genç olarak bireysel etkimin farkına varıp bu etkiyi yaymak için yola çıkalı yaklaşık bir sene oluyor. Şimdi hem bu yolculuktaki yeni yılımı hem de yolculuğumun hikayesini anlatmak için buradayım. Hadi bana eşlik edin!

Sosyal girişim ekosistemiyle bir sene önce gençler için sosyal fayda odaklı çalışmalar yürüten bir platformda staja başlayarak tanıştım Öncesinde, sosyal girişim kavramını elbette duymuştum ama ne anlam ifade ettiğini birçok insan gibi bilmiyordum. Stajımın başlamasıyla benim için farklı bir iş dünyasının kapısı da aralandı. Benim için bu noktaya gelmenin en belirleyici etkeni sanırım şanstı, siz şansa bırakmayın. 

Şimdi gelin, ister şans eseri ister tüm farkındalığıyla sosyal girişimcilik ekosistemine adım atmanın hayatınızı nasıl değiştireceğine ve neden sosyal girişimlerde yer almanız gerektiğine benim gözümden bir bakalım.  Unutmayın, değişim bizimle başlar, bizden yayılır. 

 

Nedir bu sosyal girişim?

 

Öncelikle sosyal girişim nedir, sosyal girişimci kimdir onu konuşalım. Sosyal girişimler, sosyal bir soruna yenilikçi ve sürdürülebilir bir çözüm sunmayı hedefleyen ve sosyal etki amacıyla hareket eden kuruluşlardır. Sosyal Girişimci, yalnızca kâr peşinde koşan bir iş insanı değildir, toplumda sosyal fayda yaratan bir iş modeli kurmakla ilgilenir. Düşünsenize yaptığınız iş, insanların hayatlarına dokunuyor ve bu büyüyen etkide sizin de katkınız var. 

 

Peki, sosyal girişimlerde staj yapmanın faydası nedir?

 

Sosyal girişimlerde, genelde küçük bir ekip büyük bir etki yaratmak için çalışır. Ekibin her üyesi çok değerlidir. Stajyerden fotokopi çekmesi değil, operasyon süreçlerine dahil olup destek vermeleri beklenir. CEO ulaşılmaz biri değil, her gün beraber çalıştığınız bir ekip arkadaşınızdır. Küçük bir ekiple çalışmak, iş yerinde aile evindeymişsiniz gibi hissettirebilir.

 

Sosyal girişimlerde çoğu zaman diğer iş yerlerinde olduğu gibi belli bir bölüm şartı ya da zorunlu staj şartları aranmaz. İşe alımda en önemli kriter “gönüllülük” ve “etki yaratma” isteğidir. 

 

Sosyal girişimler, çok yoğun bir öğrenme ve gelişme ortamı sağlar. Ekip üyelerinin görevleri keskin çizgilerle belirlenmez, ilgi ve ihtiyaca göre şekillenebilir. Örneğin, operasyon ekibi sosyal medya hakkında da bilgi ve tecrübe edinebilir. Öğretmeye ve öğrenmeye hevesli bir ekiple çalışmanın ne kadar keyifli olacağını düşünebiliyor musunuz?

 

Sosyal girişimde staj yapmak bana ne kazandırdı?

 

Öncelikle, okuduğum bölüm dışında bir alanda çalışarak deneyim kazanma fırsatı elde ettim. Belki de kurumsal bir şirkette en zayıf halka olacakken, yer aldığım girişimde her gün yeni bir deneyim kazanarak çemberimi sürekli genişlettim. Sosyal etki hakkında bilgi edinip bireysel etkimi kitlelere ulaştırmak için çalıştım. Operasyon, Kaynak Geliştirme ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirme fırsatı buldum. Ekip arkadaşlarımdan öğrendim, ben öğrettim ve sürekli bilgi akışının olduğu bir networke dahil oldum. 

 

Girişimcilik dünyasına adım attıktan sonra benimle aynı tutkuyu paylaşan insanlarla tanıştım. Henüz tohum yatırımını almamış yeni bir startupta gönüllü yer aldım. Girişimcilik hakkında okumaya, izlemeye, araştırmaya başladım.

 

Belki de bu sürecin en güzel kazanımı olarak da okulumun son döneminde henüz finallerim bile bitmemişken bir fidanın ormanda yarattığı etkiyle büyüyen Arbor Impact ekibine dahil oldum. 

 

Sosyal Girişim Sizlere Ne Katacak?

 

Bir sosyal girişimde yer alarak 

 

  • İlham veren bir etkinin kaynağı olabilirsiniz.
  • Yaptığınız iş ile insanların “ihtiyacına” cevap veren ve bir soruna ışık tutan çözümün parçası olabilirsiniz.
  • Ekonomik kazancın ötesinde ilişkiler kurabilirsiniz.
  • Sosyal değer yaratmak için duyarlı bir işyerinde çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.
  • Dünyayı daha iyi bir yer haline getirme misyonuyla hareket edersiniz.
  • Her gün yeni bir şey öğreneceğiniz küçük ama etkili bir ekibin parçası olabilir ve yaşam boyu öğrenme deneyimini elde edebilirsiniz.
  • Asla yerinizde saymayacaksınız.

 

Ben 22 yaşında yeni mezun bir gencim. Geçen sene staja başladığım sosyal girişim hayatımı değiştirdi, hayatıma anlam kattı. Mesleki deneyimlerin yanı sıra, sosyal fayda kavramını hayatımın ayrılmaz bir parçası haline getirdi.

 

Bir sene önce attığım adım sayesinde günden güne genişleyen bir etki çemberim var. Siz de ilk adımı atın, etkinizi yaymaya başlayın!

 

Çağla Çendeoğlu

 

—–

Farklı Alanlarda Görev Alan Sosyal Girişimleri İnceleyin!

 

Liseli gençlerin aktif rol aldığı bir sosyal girişim: Circle Up

Gençlik alanında rol alan bir sosyal girişim: E-Bursum

Çocuklara bilimi sevdiren bir sosyal girişim: Eğlenceli Bilim

Çevre alanında rol alan bir sosyal girişim: ecording

Kız çocukları ve kadınlar için çalışmalar yürüten bir sosyal girişim: Kızlar Sahada

STEAM alanında toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışan bir sosyal girişim: SistersLab